Flash ad ID:223

Wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieĹźa i doktora Kościoła

Dziś imieniny: Joachima, Liliany, Szymona

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – 13 kwietnia

04.12.2010 (ost. zm. 13.03.2012) Wiadomości Komentarzy: 0

Ogólnopolskie uroczystości katyńskie odbędą się 13 kwietnia w Warszawie. Wtedy przypada ustanowiony w 2007 r. przez Sejm Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu Mszę św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego celebrować będzie bp Tadeusz Płoski. Msze św. w intencji zamordowanych, wystawy poświęcone zbrodni, koncerty i spotkania związane z tragicznymi wydarzeniami 1940 roku to wyrazy pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. 13 kwietnia – w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, o godz. 10.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Płoskiego. Od 2002 roku w katedrze istnieje Kaplica Katyńska – Mauzoleum, dla upamiętnienia męczeństwa zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku. Centralne miejsce w kaplicy zajmuje ściana z niewielkim wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej wykonanym na sosnowej deseczce oderwanej z obozowej pryczy przez jednego z oficerów więzionych w obozie jenieckim w Kozielsku.

W ramach ogólnopolskich obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w stolicy, 13 kwietnia w południe odbędzie się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, złożenie wieńców i uroczystość posadzenia Drzewa Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Ogrodzie Saskim. O godz. 14.30 natomiast rozpoczną się modlitwy ekumeniczne w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Tego dnia zaplanowano też pierwszą prezentację koncertu “Pamiętam. Katyń 1940″, który rozpocznie się o godz. 20.00 w Teatrze Wielkim. Koncert zobaczą też widzowie Telewizji Polskiej 13 kwietnia w późnych godzinach wieczornych i 18 kwietnia – po południu. Będzie on prezentowany też poza Warszawą: 22 kwietnia w Łodzi i 28 kwietnia w Katowicach.

Uroczystości zaplanowano również w innych polskich miastach. W Lublinie rozpoczną się już 11 kwietnia – koncertem w Filharmonii Lubelskiej. 13 kwietnia lublinianie spotkają się na Placu Litewskim, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy IPN pt. “Zbrodnia katyńska” i odczytanie nazwisk Ofiar Katynia związanych z Lubelszczyzną. 15 kwietnia zaplanowano Mszę św. w lubelskim kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abpa Józefa Życińskiego, a także uroczystości przy Pomniku Ofiar Katynia i spotkanie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, podczas którego zostaną m.in. ogłoszone wyniki konkursu pt. „Zbrodnia bez kary. Moje rozważania o mordzie katyńskim”.

Spotkania zaplanowano też m.in. w Krakowie, Bydgoszczy, Dąbrowie Górniczej, Kielcach, Płocku i na Ziemi Piotrkowskiej. W sobotę, 11 kwietnia, z pielgrzymką na Jasną Górę przybędą już po raz 20. Rodziny Katyńskie. O godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św. 13 kwietnia w Częstochowie zostaną posadzone Dęby Katyńskie, a Apel Jasnogórski poświęcony będzie ofiarom zbrodni. W wielu polskich miastach odbędą się w tych dniach apele poległych, czczące pamięć pochodzących z danego terenu ofiar sowieckiej zbrodni.

Rok 2010 jest szczególny dla Rodzin Katyńskich, które obchodzą 70. rocznicę zbrodni i 10. rocznicę otwarcia i poświęcenia Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Rodziny chcą uczcić pamięć swoich bliskich m.in. pielgrzymkami na Cmentarze w Rosji i na Ukrainie.

BP KEP

Zaciekawił Cię ten artykuł? Podziel się nim!

Dodaj komentarz

*