Flash ad ID:223

Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera

Dziś imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego

Co jest trendy? – Rekolekcje w sieci!

17.03.2012 (ost. zm. 18.03.2012) Wiadomości Komentarzy: 0

Kościół, dostosowując się do współczesnych trendów, rozwija e-rekolekcje. Rekolekcje te adresowane są głównie do ludzi młodych, często zajętych własny życiem i nie znajdujących czasu na tradycyjne rekolekcje w kościołach. Coś dla siebie znajdzie tu jednak każdy niezależnie od wieku.

Wachlarz rekolekcji w sieci jest bardzo szeroki. Najbogatszą „ofertę” przedstawiją jezuici. Ich Internetowy Dom Rekolekcyjny proponuje czterotygodniowe rekolekcje. Przez kolejne dni przez internet będzie można ściągać materiały multimedialne do odsłuchania. Z podobną propozycją wychodzi Ojciec Wacław Oszajca, który od 25 marca rozpoczyna cykl rekolekcyjny na YouTube i Facebook’u. Hasło przewodnie brzmi: “Życie to nie teatr. Rekolekcje o życiu bardziej”. W tyle nie pozostają jednak inne zakony. Również franciszkanie oraz dominikanie będą umieszczać na serwisie YouTube krótkie filmiki z rozważaniami i przemyśleniami związanymi z Wielkim Postem oraz liturgiami.

” Dziś nie jest problemem przygotowanie dobrych rekolekcji w Internecie, a nawet znalezienie dobrych rekolekcjonistów, których jest dużo” –

mówi w wywiadzie dla „Uważam Rze” Andrzej Sobczyk z religijnej księgarni gloria24.pl Jego zdaniem największe wyzwanie tkwi gdzie indziej.  Jest nim “dotarcie do odbiorcy, do tych, którzy chcą słuchać rekolekcji. Nawet duże portale mają z tym kłopot”. Portalowi Gloria24.pl ta sztuka się udała.  Minionych rekolekcji adwentowych zorganizowanych przez ten serwis odsłuchano łącznie 360 tys. razy w 110 krajach na całym świecie, co stanowi swoisty rekord.

Rozwój nowych form ewangelizacji, nie powoduje jednak tego, że zapomina się o tradycji. Dlaczego? Ponieważ, jak mówi Andrzej Sobczak, celem rekolekcji w sieci ma być zbliżenie i zachęcenie wiernych do uczestniczenia w tradycyjnych rekolekcjach, podczas którch będzie można przyjąć Eucharystię.

                                                                                                                                                                                                                                       Marta Jaremczuk

Zaciekawił Cię ten artykuł? Podziel się nim!

Dodaj komentarz

*