Flash ad ID:223

Dziś imieniny: Dalii, Idy, Rocha

Franciszek. Biografia papieża

29 kwietnia 2013 Komentarzy: 0

            Książka autorstwa Andrei Torniellego, prezentująca sylwetkę Jorge Mario Bergoglio, czyli papieża Franciszka, nie jest klasyczną biografią trzymającą się chronologicznego układu wydarzeń. Znany watykanista nie próbuje doszukiwać się w niej kontrowersyjnych faktów z życia nowo wybranego przywódcy Kościoła (choć nie pomija milczeniem oskarżeń o współpracę Bergolio z juntą wojskową), jak też nie stara się być skrupulatnym kronikarzem drogi, która uczyniła kardynała Bergoglio biskupem Rzymu. Książka Torniellego skupia się przede wszystkim na ukazaniu charakterystycznego rysu duchowości papieża Franciszka. Jest nim głębokie odczucie Bożego miłosierdzia i przeświadczenie o tym, iż jest ono niewyczerpane. Tornielli nie stara się narzucać czytelnikowi swojego punktu widzenia. Niezbyt mocno rozbudowanego komentarza autorskiego nie cechuje autorytatywność i nadmierna pewność, co do wygłaszanych sądów. Można go raczej porównać do medytacji, czy też rozważań dotyczących znaczenia papieskich gestów, słów i dokonywanych wyborów.

            Tornielli wpisuje, rozpoczynający się pontyfikat, w szerszą perspektywę historii Państwa Kościelnego, odnosząc się zwłaszcza do poprzednika Franciszka – Benedykta XVI (poświęcony został mu cały rozdział – Kiedy papież rezygnuje z powodu starości), jak również poddając rozwadze stojące przed papiestwem kierunki rozwoju. Dużą zaletą biografii jest fakt, iż wielokrotnie podawane w mediach informacje na temat życia kardynała Bergoglio, jak również pierwszych tygodni jego pontyfikatu, jako papieża Franciszka, nabierają w książce Torniellego nowych, bardzo odkrywczych znaczeń. Dogłębna, zarówno rzeczowa, jak i duchowa analiza postaci Jorge Mario Bergoglio wywiera duże wrażenie, w przekonujący sposób ukazując wielkość tkwiącą w zachowaniach z pozoru zwyczajnych.

            Czytanie biografii papieża Franciszka nie jest zadaniem łatwym, o ile uwzględnia się tkwiącą w niej perspektywę wiary, zmuszającą do religijnego przemyślenia medialnych sensacji, z jakimi można się było zetknąć w związku z pontyfikatem Benedykta XVI, jak i tym, który właśnie się rozpoczął. Nie jest to jednak powód do rezygnacji z podjęcia tego wysiłku, okazuje się on bowiem bardzo satysfakcjonujący. Przeczytanie książki Torniellego uświadamia bowiem niesamowitą głębię duchowości papieża Franciszka i jego zrozumienie dla ludzkiego cierpienia. Biografia ta silnie wskazuje na cechujący kardynała Bergoglio, brak akceptacji dla klerykalizmu zamykającego wiernych w granicach reguł prawa. To pozycja dla tych, którzy czują niedosyt, w związku z docierającymi do nich zdawkowymi informacjami, na temat nowo wybranego papieża. Książka Torniellego, choć napisana prostym językiem, doszukuje się głębokich sensów, tkwiących w nauczaniu Franciszka i podejmuję próbę przewidzenia kierunków, jakie wyznaczy on całemu Kościołowi.

Daniel Chemycz

Ksiązke można nabyć: http://jednosc.com.pl/product_info.php?products_id=2258

Zaciekawił Cię ten artykuł? Podziel się nim!

Dodaj komentarz

*